RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (10)

NUR SYAMIMI IZZATI BINTI SAHLAN.

Rancangan Pengajaran Harian
(Individu)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 

NAMA GURU : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN : Ibadat
KELAS : 4 Syafie
TARIKH : 4 Januari 2018
MASA : 2.00-3.30 petang
BILANGAN : 20 orang
TAJUK : Najis
KEMAHIRAN : Membaca, Menulis, Berkomunikasi
KAEDAH : Sumbangsaran
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Najis itu kotor
                                                         2) Allah benci kekotoran
HASIL PEMBELAJARAN :  1) Dapat membezakan najis mengikut bahagian.
                                                   2) Memahami perkara yang berkaitan najis.
                                                   3) Murid dapat mengetahui langkah menjauhi najis.
                                                   4) Murid akan lebih pandai menjaga kebersihan diri.
KEMAHIRAN BERFIKIR : Soal jawab, Membuat rumusan
PENERAPAN NILAI : Taat, khusyuk, tolong-menolong, disiplin, kerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab, kad manila, LCD




LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
 اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai :
 Khusyuk
Set Induksi
(5 minit)

Description: C:\Users\win 8\Desktop\MODUL JAWI CROP\MODUL JAWI CROP\Imej 1\clipart\pencemaran.gif





K O T O R A N


-Apakah yang kamu faham daripada gambar dan perkataan di hadapan?

Andaian jawapan:

-berbau busuk
-disukai syaitan




-Guru menampal beberapa gambar situasi yang kotor pada kad manila dan paparkan di papan putih.

-Guru juga ada berikan satu perkataan yang berkaitan dengan tajuk.

-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan gambar di hadapan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Najis
Pengertian najis:

B : Sesuatu yang kotor dan menjijikkan.

I : Sesuatu kotoran yang tidak sah ibadat seperti solat dengan sebab adanya pada badan,pakaian atau tempat solat.




-Guru menerangkan pengertian najis dengan lebih jelas.

-Guru menyenaraikan beberapa contoh najis kepada murid.

-Guru memilih dua orang murid untuk menerangkan kembali pengertian najis secara ringkas.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Soal jawab
-Berfikir

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Yakin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Bahagian-bahagian najis:

-Mughalazzah (Berat)

-Mutawassitah(Pertengahan)

-Mukhaffafah (Ringan)

-Guru menerangkan pula bahagian-bahagia najis besrta contoh yang sesuai berdasarkan slide.

-Guru meminta murid untuk menerangkan kembali bahagian-bahagian najis.

-Guru mengarahkan murid untuk memberikan contoh lain bagi bahagian najis yang telah dipelajari.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menakkul

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Bersemangat
-Gigih
-Berani
Langkah 3
(5 minit)

Aktiviti Penggayaan:

-Murid dibahagikan dalam beberapa kumpulan.

-Beberapa kumpulan perlu mengkelaskan bahagian-bahagian najis.

-Kumpulan yang lain perlu melengkapkan pengertian najis.




-Guru membahagikan pelajar dalam 5 kumpulan.

-Setiap aktiviti yang diberikan mesti dilengkapkan dalam slide.

-Wakil daripada setiap kumpulan untuk menerangkan kembali jawapan yang mereka berikan.

Kemahiran:

-Berkomunikasi
-Penerangan
-Bekerjasama

Teknik:

-Kooperatif
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Prihatin
-Bekerjasama
-Gigih berusaha

Penilaian

Latihan pengukuhan:


-Pelajar melengkapkan tugasan yang diberikan oleh guru.

-Pelajar berbincang dalam kumpulan masing-masing.

-Guru memberikan latihan pengukuhan

-Guru menyemak jawapan murid secara beramai-ramai.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Sentiasa berusaha
-Tekun
-Bekerjasama

Penutup
(3 minit)

-Guru mengulang kembali pembelajaran yang telah dipelajari pada hari ini.

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Pengulangan
Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

NAMA GURU : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN : Ibadat
KELAS : 4 Syafie
TARIKH : 19 Januari 2018
MASA : 2.00-3.30 petang
BILANGAN : 20 orang
TAJUK : Aurat
KEMAHIRAN : Membaca, Menulis, Berkomunikasi, Menakkul
KAEDAH : Simulasi
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Wajib pakai tudung
                                                         2) Solat perlu tutup aurat
HASIL PEMBELAJARAN :  1) Dapat memahami pengertian aurat dengan sempurna.
                                                   2) Murid dapat menyatakan hukum aurat yang betul.
                                                   3) Murid dapat menyenaraikan balasan tidak menjaga aurat.
                                                   4) Murid dapat mengaplikasikan dalam kehidupan seharian.
KEMAHIRAN BERFIKIR : Soal jawab, Membuat rumusan
PENERAPAN NILAI : Taat, khusyuk, tolong-menolong, disiplin, kerjasama, toleransi
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab, kad manila, LCD

LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
 اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai :
  khusyuk
Set Induksi
(5 minit)



S I M U L A S I




-Apakah yang kamu faham daripada lakonan ustazah di hadapan?

Andaian jawapan: -pakai
                                   tudung
                                  -wajib
                                  



-Guru membuat simulasi di dalam kelas.


-Guru mengutarakan beberapa soalan berkaitan simulasi yang dilakukan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan lakonan yang dilakukan dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan guru

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Bersemangat
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Aurat
Pengertian dan hukum:

B : Keaibban

I : bahagian tertentu pada tubuh badan manusia yang wajib ditutup dari pandangan sama ada ketika solat atau diluar solat.

Hukum: Wajib


-Guru menerangkan pengertian dengan lebih terperinci.

-Guru menunjukkan cara menutup aurat dengan sempurna.

-Guru memilih 1 orang murid lelaki dan 1 orang perempuan untuk menjadi model tentang bahagian-bahagian aurat.
-Guru menyoal semula pengertian dan hukum kepada beberapa orang murid.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Berkomunikasi

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Patuh
-Berdisiplin
-Berani
Langkah 2
(5 minit)

Bahaya mendedahkan aurat:

-Mendapat kemurkaan Allah Ta’ala.

-Dipandang hina oleh masyarakat.

-Sukar membezakan orang islam dengan orang kafir.

-Guru menyatakan kesan jika kita tidak menutup aurat.

-Guru meminta murid menyenaraikan contoh lain dalam akibat mendedahkan aurat.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Berfikir

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Patuh
-Tekun
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Murid dibahagikan mengikut kumpulan

-Guru menyediakan satu tugasan mengikut kumpulan masing-masing.



-Guru meminta murid untuk membincangkan dalam kumpulan tentang aurat permpuan ketika:

-Menunaikan solat

-Bersama perempuan islam

-Bekerjasama perempuan islam

-Guru menyediakan pen marker dan kad manila, murid pula akan membentangkan di hadapan kelas.


Kemahiran:

-Menakkul
-Berkomunikasi
-Berfikir

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Gigih berusaha
-Bekerjasama
-Berani

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru menyediakan beberapa soalan di slide.

-Beberapa orang murid dikehendaki untuk menjawab soalan tersebut.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh

Penutup
(3 minit)

-Guru meminta murid-murid membaca semula pengertian aurat dari segi bahasa dan istilah secara beramai-ramai.

-Murid-murid diminta untuk membuat rumusan pembelajaran pada hari ini.


Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU               : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN   : Ibadat
KELAS                           : 4 Syafie
TARIKH                        : 2 Februari 2018
MASA                             : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                   : 20 orang
TAJUK                           : Tayamum
KEMAHIRAN               : Membaca, Menulis, Berkomunikasi
KAEDAH                        : Demonstrasi
PENGETAHUAN SEDIA ADA    : 1) Perlu menggunakan debu yang suci.
                                                             2) Boleh digunakan jika tiada air.

HASIL PEMBELAJARAN             :  1) Murid menyatakan pengertian tayamum.
                                                               2) Memahami tujuan tayamum.
                                                               3) Murid mengetahui cara bertayamum sempurna.  
                                                                4) Murid dapat mengaplikasikan dengan mudah.

KEMAHIRAN BERFIKIR              : Soal jawab, Membuat rumusan, Perbincangan
PENERAPAN NILAI                       : Taat, khusyuk, tolong-menolong, disiplin, kerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR       : Kitab, kad manila, LCD, barang-barang yang wujud.



LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai :
  Khusyuk
Set Induksi
(5 minit)

T A Y A N G A N
V I D E O
T A Y A M U M





-Apakah yang kamu faham daripada video di hadapan?

Andaian jawapan:

-Seseorang yang hendak berwuduk tetapi tiada air.




-Guru membawa barang-barang yang wujud.

-Guru menayangkan video tentang situasi seseorang yang berwudhuk ketika ketiadaan air.


-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan video dan bahan di hadapan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)

Tayamum
Pengertian tayamum:

B : Sengaja

I : Memindahkan debu tanah pada anggota tayamum iaitu muka dan dua tapak tangan hingga kesiku dengan syarat yang tertentu sebagai rukhsah atau keringanan dang anti daripada mengambil wuduk atau mandi wajib.



-Guru menerangkan kepada murid penegrtian tayamum dengan lebih terperinci.

-Guru membacakan pengertian berdasarkan slide di hadapan.

-Guru memilih beberapa orang murid untuk mengulang semula pengertian tersebut sambil menulis di dalam buku tulis masing-masing.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Cara bertayamum:

1.      Menpuk kedua tapak tangan diatas debu yang suci smabil membaca lafaz niat tayamum.
2.      Meyapu debu secara menyeluruh kebahagian muka serta niat sebaik sahaja mula menyapu kemuka.
3.      Menepuk sekali lagi kedua-dua tapak tangan keatas debu tanah ditampat yang lain.
4.      Menyapu tangan kanan hingga kesiku
5.      Menyapu tangan kiri hingga kesiku.


-Guru menerangkan cara bertayamum mengikut aturan yang betul.

-Guru membuat demonstrasi tayamum di hadapan kelas.

-Guru memanggil 2 orang murid untuk mngulang semula cara tayamum seperti yang telah ditunjukkan oleh guru.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Patuh
-Tekun
-Berani
Langkah 3
Aktiviti Penggayaan:

-Guru membuat satu aktiviti permainan pembelajaran.

-Murid yang terpilih akan melengkapkan puzzle berkaitan susunan cara-cara tayamum.

-Bagi murid yang gagal untuk melengkapkan puzzle tersebut akan di denda untuk membuat demostrasi cara-cara tayamum.



-Guru memanggil 4/3 orang murid untuk melengkapkan puzzle tersebut.

-Murid perlu melengkapkan permainan puzzle yang berada di slide tersebut dalam masa yang telah ditetapkan.

-Demonstrasi akan dijalankan bagi yang kalah sambil mendapat bimbingan daripada guru.

Kemahiran:

-Berfikir
-Mengingat  
-Berkomunikasi

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Bersemangat
-Sentiasa berusaha
-Berani

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru meminta murid-murid menjawab beberapa soalan yang telah dipilih oleh guru berdasarkan kitab.

-Murid dikehendaki menjawab soalan tersebut didalam buku tulis masing-masing.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

-Guru sekaligus membetulkan bagi jawapan yang salah secara serta merta.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat
-Menulis

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Rajin
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru mengulang semula pengertian tayamum serta mengulang kembali cara-cara tayamum bersama murid-murid.

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU              : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN  : Ibadat
KELAS                          : 4 Syafie
TARIKH                       : 5 Februari 2018
MASA                            : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                  : 20 orang
TAJUK                          : Solat Fardhu
KEMAHIRAN              : Membaca, Menulis, Berkomunikasi
KAEDAH                      : Sumbangsaran
PENGETAHUAN SEDIA ADA   : 1) Wajib menunaikan solat fardhu
                                                            2) Jika tinggalkan solat akan masuk kedalam api neraka.

HASIL PEMBELAJARAN          :  1) Memahami tuntutan mendirikan solat.
                                                            2) Mengetahui hukum meninggalkan solat.
                                                            3) Menunaikan solat dengan tertib.
                                                            4) Murid akan mengaplikasikan solat dengan istiqomah.
KEMAHIRAN BERFIKIR          : Soal jawab, Membuat rumusan, Menjawab soalan
PENERAPAN NILAI                   : Taat, khusyuk, tolong-menolong, disiplin, kerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR   : Kitab, kad manila, LCD






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai :
  Khusyuk
Set Induksi
(5 minit)

MEMAPARKAN VIDEO AKIBAT MENINGGALKAN SOLAT



-Apakah yang kamu faham tentang video dan penerangan ustazah di hadapan?

Andaian jawapan:

-Tentang hukuman orang yang tidak solat.

-Kamu semua solat zohor sebelum pergi ke sekolah tadi?

Andaian jawapan:

-Solat ustazah.



-Guru memaparkan video di hadapan kelas.


-Guru menerangkan tentang video tersebut kepada murid.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan video tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.





Kemahiran:

-Membuat perkaitan

-Sumbangsaran
-Berfikir

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan guru

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Solat fardhu
Pengertian solat:

B : Doa atau permohonan

I : Beberapa perkataan dan perbuatan yang dimulakan dengan takbiratul ihram yang denganya kita beribadat kepada Allah menurut syarat dan rukun yang tertentu dan diakhiri dengan salam.





-Guru menerangkan pengertian solat dengan lebih terperinci.

-Murid dikehendaki membaca sambil menulis semula pengertian di dalam buku tulis masing-masing.

-Guru menyoal semula pengertian tersebut.


Kemahiran:

-Membaca
-Menulis
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Taat

Langkah 2
(5 minit)

Akibat meninggalkan solat:

*      Hilang keberkatan umur
*      Dimasukkan ke dalam api neraka
*      Doanya tidak diterima Allah
*      Tidak diberi pahala

-Guru menyenaraikan balasan daripada Allah bagi yang meninggalkan solat.

-Guru meminta beberapa orang murid untuk menyenaraikan 3 contoh lain tentang akibat meninggalkan solat.

Kemahiran:

-Berfikir
-Mendengar
-Menyoal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Patuh
-Yakin
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Guru menyediakan satu aktiviti silang kata kepada murid.

-Murid perlu melengkapkan teka silang kata tersebut dengan jawapan yang tepat.



-Guru mengedarkan helaian kertas teka silang kata kepada murid.


AKIBAT MENINGGALKAN SOLAT

N
 


M









R



A





Kemahiran:

-Berfikir
-Menulis
-Mengeja

Strategi:

-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Patuh
-Sentiasa berusaha
-Yakin
Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru memberi tugasan berdasarkan kitab.

-Murid perlu menyiapkan tugasan sebelum tamat waktu kelas.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berusaha
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru mengulang semula tentang pembelajaran pada hari ini.

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU              : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN  : Ibadat
KELAS                          : 4 Syafie
TARIKH                       : 10 Februari 2018
MASA                            : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                  : 20 orang
TAJUK                          : Solat-solat sunat (nawafil)
KEMAHIRAN              : Membaca, Menulis, Berkomunikasi, Menakkul
KAEDAH                      : Demonstrasi
PENGETAHUAN SEDIA ADA  : 1) Solat yang tidak wajib di lakukan.
                                                          2) Meandapat pahala.
HASIL PEMBELAJARAN          :  1) Murid dapat memahami tujuan solat sunat.
                                                            2) Mengetahui kelebihan dan pengertian solat sunat.
                                                            3) Murid menyenaraikan solat sunat dituntut berjemaah.
                                                            4) Murid menghayati serta menjadikan amalan harian.
KEMAHIRAN BERFIKIR           : Soal jawab, Membuat rumusan, Perbincangan
PENERAPAN NILAI                    : Patuh, Toleransi, Sentiasa berusaha, Disiplin, Kerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR    : Kitab, kad manila, LCD






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai :

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Berakhlak
Set Induksi
(5 minit)


ص ل ا ة
س ن ة


-Siapa yang boleh menyambung pecahan huruf ini?

Andaian jawapan:

= صلاة سنة                 

-Siapa yang pernah menunaikan solat sunat hari raya?

Andaian jawapan: Saya pernah, bersama keluarga.




-Guru menampal huruf yang telah diceraikan dan menyuruh murid untuk menyambung semula perkataan tersebut.


-Murid yang ingin mencuba, angkat tangan kemudian datang kehadapan.

-Murid-murid cuba untuk menyambung perkataan tersebut mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Bersemangat
Langkah 1
(10 minit)
Solat-solat sunat (Nawafil)
Tujuan dan kelebihan solat-solat sunat:

-Dapat mencapai kesempurnaan iman.

-Menambahkan darjat yang tinggi di sisi Allah.

-Sentiasa berada di bawah naungan rahmat Allah.


-Guru memperjelaskan lagi kepada murid tentang kelebihan menunaikan solat sunat.

-Guru meminta murid untuk membaca bersama-sama tentang kelebihan solat sunat berdasarkan slide di hadapan.

-Beberapa orang murid diminta untuk berdiri dan menyebut kebaikan solat sunat selain yang diterangkan oleh guru.

Kemahiran:

-Mendengar
-Menakkaul
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berfikir
-Berkomunikasi
-Yakin
Langkah 2
(5 minit)

Jenis-jenis solat sunat:

Solat-solat sunat terbahagi kepada 2

-Dituntut berjemaah

-Tidak dituntut berjemaah


-Guru menyenaraikan solat sunat yang tidak dituntut berjemaah dan solat sunat yang dituntut berjemaah.


-Guru memanggil 2 orang murid untuk menyebut 2 contoh solat sunat yang dituntut berjemaah.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Patuh
-Tekun
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Murid duduk di dalam kumpulan masing-masing.

-Setiap kumpulan perlu mengkelaskan solat sunat yang tidak dituntut berjemaah dan dituntut berjemaah.






-Guru membahagikan murid dalam 4 kumpulan.

-Murid perlu menyiapkan tugasan tersebut kemudian akan disemak oleh guru.
Kemahiran:

-Membaca
-Menulis

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Bekerjasama
-Bantu-membantu
-Toleransi

Penilaian

Latihan pengukuhan:

-Guru membuat kuiz secara bertulis secara individu.
-Guru menyediakan solan di slide dan murid akan menyalin semula dan menjawab di buku tulis masing-masing.


-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Bagi murid yang tidak mendapat markah yang baik akan membuat pembetulan.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Perbincangan
-Soal jawab

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru mengulang semula isi pembelajaran pada hari ini.

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Bekerjasama


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU              : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN  : Ibadat
KELAS                         : 4 Syafie
TARIKH                       : 15 Februari 2018
MASA                            : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                  : 20 orang
TAJUK                          : Puasa
KEMAHIRAN              : Membaca, Menulis, Berkomunikasi
KAEDAH                      : Sumbangsaran
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Orang islam wajib puasa pada bulan ramadhan.
                                                         2) Allah sayang orang berpuasa.
HASIL PEMBELAJARAN        :  1) Mengetahui tujuan puasa dengan jelas.
                                                          2) Memahami pengertian puasa dengan teliti.
                                                          3) Murid dapat menyebut niat puasa dengan sempurna.
                                                          4) Murid akan lebih mudah untuk menunaikan puasa.
KEMAHIRAN BERFIKIR         : Soal jawab, Membuat rumusan
PENERAPAN NILAI                  : Taat, khusyuk, tolong-menolong, disiplin, kerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR  : Kitab, kad manila, LCD






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
 اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai:

-Khusyuk
-Beradab
Set Induksi
(5 minit)

GAMBAR SUASANA HARI RAYA



-Apakah yang kamu faham daripada gambar di hadapan?

Andaian jawapan

-Ketupat, hari raya, duit raya

-Tahukah murid-murid apakah perkara yang wajib kita lakukan sebelum menyambut hari raya?

Andaian jawapan:

-Saya tahu, puasa.




-Guru menampal gambar-gambar pada kad manila di hadapan.


-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan gambar di hadapan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Tekun
-Bekerjasama
-Sentiasa berusaha
Langkah 1
(10 minit)
Puasa
Pengertian dan hukum:

B : Menahan diri.

I : Menahan diri daripada makan,minum dan daripada sesuatu perkara yang membatalkan puasa mulai daripada terbit fajar sodik himgga terbenam matahari.

Hukum: Wajib


-Guru meminta bebrapa orang murid bacakan pengertian puasa berdasarkan slide.


-Guru menerangkan dengan lebih jelas .

-Guru menyoal semula tanpa melihat kitab.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Gigih berusaha
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Niat puasa:

نويت صوم غد عن أداء فرض شهر رمضان هذه السنة لله تعلى

Ertinya: Sahaja aku puasa esok hari kerana menunaikan fardhu ramadhan tahun ini kerana Allah Taala.

-Guru membacakan lafaz niat puasa beserta makna sambil menyanyi berdasarkan slide.

-Guru menyanyikan lafaz niat tersebut bersama murid-murid pula.

-Guru memanggil 2 orang murid untuk mngulang semula lafaz niat puasa besreta maksud sambil menyanyi.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal
-Menyanyi

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Bersemangat
-Tekun
-Berani
Langkah 3
(5 minit)

Aktiviti Penggayaan:

-Guru menjalankan aktiviti permainan “hadiah beracun”.



-Hadiah beracun tersebut akan dijalankan mengikut barisan tempat duduk murid mengikut lagu yang dimainkan.

-Bagi pelajar yang terakhir memegang hadiah beracun tersebut perlu menjawab soalan yang berada di kotak hadiah tersebut.

-Jika jawapan murid tepat dan betul, maka hadiah itu miliknya.

Kemahiran:

-Menjawab soalan
-Berfikir
-Membaca

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Patuh arahan

Penilaian

Latihan pengukuhan:

-Guru membuat kuiz dalam kumpulan.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid dan akan membetulkan kesalahan murid serta merta.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Bantu-membantu
-Toleransi
Penutup
(3 minit)

-Guru dan murid menyanyikan semula lafaz niat puasa beserta maksud bersama-sama.

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama
 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU               : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN   : Ibadat
KELAS                           : 4 Syafie
TARIKH                        : 20 Februari 2018
MASA                             : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                   : 20 orang
TAJUK                          : Puasa
KEMAHIRAN              : Membaca, Menulis, Berkomunikasi, Menghafal
KAEDAH                      : Simulasi
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Orang yang berpuasa akan mendapat pahala.
                                                         2) Tidak boleh makan dan minum sehingga berbuka.
HASIL PEMBELAJARAN         :  1) Mengetahui dengan lebih jelas kelebihan puasa.
                                                            2) Menjelaskan ,menyenaraikan syarat sah, wajib puasa.
                                                            3) Dapat melakukan puasa dengan penuh adab.
                                                            4) Dapat menghayati hikmah dan rahsia berpuasa.
KEMAHIRAN BERFIKIR          : Membuat rumusan, Perbincangan
PENERAPAN NILAI                    : Berakhlak, Rajin, Gigih berusaha, Yakin, Berani.
BAHAN BANTU MENGAJAR   : Kitab, kad manila, LCD, kertas A4






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
 اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama

Nilai:

-Berakhlak
-Hormat-menghormati
Set Induksi
(5 minit)


S I M U L A S I
KAD MANILA:

بولن رمضان


-Apakah yang kamu faham daripada lakonan sebentar tadi?

Andaian jawapan:

-Situasi orang sedang berpuasa


-Siapa yang pernah ponteng puasa?

Andaian jawapan: Saya pernah sebab demam.




-Guru menampal perkataan pada kad manila dan di paparkan di papan putih.

-Guru membuat simulasi tentang puasa bersama beberapa orang murid.


-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan lakonan tersebut.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.




Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan guru

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Bersemangat
Langkah 1
(10 minit)
Puasa
Syarat-syarat wajib puasa:

-Islam

-Berakal dan baligh

-Suci daripada haid

-Masuk waktu atau mengetahui sebab-sebab

-Sihat dan mampu melakukan ibadat puasa




-Guru menerangkan kepada murid syarat-syarat wajib puasa.

-Guru meminta murid menghafal syarat-syarat tersebut.

-Guru memilih beberapa orang murid untuk menyenaraikan syarat-syarat wajib puasa tanpa melihat kitab.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)
Syarat sah puasa:

-Islam

-Berakal (mumayiz)

-Suci daripada haid nifas

-Berniat

-Imsak

-Masuk waktu sebab mewajibkan puasa
-Guru memperjelaskan tentang syarat sah puasa yang ditampal di hadapan.

-Guru menyuruh murid menyebut semula syarat sah puasa.

-Guru memanggil 2 orang murid untuk menerangkan semula setiap syarat tersebut.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Berkomunikasi

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Yakin
-Tekun
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Murid duduk dalam kumpulan masing-masing dalam keadaan bersedia.


-Guru meminta murid-murid berbincang dalam kumpulan untuk memberi perbezaan antara syarat wajib puasa dan syarat sah puasa.

-Murid perlu membentangkan di hadapan kelas.


Kemahiran:

-Menjawab soalan
-Berfikir
-Membaca

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Patuh arahan

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru meminta murid mengkelaskan syarat-syarat tersebut dengan tepat.

-Guru mengedarkan helaian kertas pada murid.


-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

-Guru berbincang jawapan bersama-sama.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru meminta murid untuk menyebut semula syarat-syarat tersebut.

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama
 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU                : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN    : Ibadat
KELAS                            : 4 Syafie
TARIKH                         : 25 Februari 2018
MASA                              : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                    : 20 orang
TAJUK                            : Solat sunat tarawih
KEMAHIRAN               : Membaca, Menulis, Berkomunikasi
KAEDAH                       : Dialog
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Dilaksanakan selepas solat maghrib.
                                                         2) Dilakukan pada bulan puasa sahaja.
HASIL PEMBELAJARAN         :  1) Memahami maksud solat sunat tarawih.
                                                           2) Melakukan solat tarawih dengan betul.
                                                           3) Murid dapat menghayati kebaikan solat tarawih.
                                                           4) Murid lebih seronok mengaplikasikan solat tarawih.
KEMAHIRAN BERFIKIR         : Soal jawab, Membuat rumusan
PENERAPAN NILAI                   : Yakin, Toleransi, Semangat, Hormat menghormati.
BAHAN BANTU MENGAJAR  : Kitab, kad manila, LCD






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
 الله افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama

Nilai:

-Berdisiplin
-Khusyuk
Set Induksi
(5 minit)

GAMBAR :
-Orang sedang solat berjemaah

-Bulan ramadhan



-Apakah yang kamu faham daripada gambar di hadapan?

Andaian jawapan:

-orang solat ramai-ramai
-puasa

-Siapa yang pernah menunaikan solat tarawih?

Andaian jawapan: Saya pernah, bersama keluarga.




-Guru menampal gambar-gambar pada kad manila di hadapan.


-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan gambar di hadapan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Solat sunat tarawih
Pengertian:

-Solat sunat yang dikerjakan pada bulan ramadhan sesudah mengerjakan solat fardhu isyak dan sebelum mengerjakan solat sunat witir.


-Guru menerangkan kepada murid maksud solat sunat tarawih dengan lebih jelas.

-Guru membacakan pengertian tersebut berulang kali bersama murid sehingga mereka hafal.

-Guru memilih beberapa orang murid untuk mengulang semula apa yang mereka telah hafal.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Gigih berusaha
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Tujuan solat sunat tarawih:

-Menjalankan perintah Allah

-Sentiasa melatih hati bergantung pada Allah

-Memantapkan keimanan kepada Allah.


-Guru membincangkan bersama murid tentang tujuan solat tarawih selain daripada kitab.

-Guru memanggil 3 orang murid untuk menyenaraikan tujuan solat tarawih di papan putih.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Patuh
-Yakin
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Murid dibahagikan dalam kumpulan sambil berdiri.

-Murid perlu menyelesaikan permainan yang telah disediakan oleh guru terlebih dahulu, jika menang dibenarkan duduk.



-Dibahagikan dalam 5 kumpulan

-Permainan tersebut dimainkan dalam slide di hadapan dan secara bergilir.

Kemahiran:

-Menjawab soalan
-Berfikir
-Membaca

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Patuh arahan

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru meminta murid menjawab soalan yang berada di kitab.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru memasang dan memperdengarkan lafaz niat daripada audio kepada murid dan membaca bersama-sama

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN : Ibadat
KELAS : 4 Syafie
TARIKH : 1 Mac 2018
MASA : 2.00-3.30 petang
BILANGAN : 20 orang
TAJUK : Solat sunat witir
KEMAHIRAN : Membaca, Menulis, Menakkul, Berkomunikasi
KAEDAH : Nyanyian
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Solat yang tidak wajib.
                                                         2) Dapat pahala bagi yang menunaikannya.
HASIL PEMBELAJARAN :  1) Menyatakan maksudnya dengan lebih tepat.
                                                   2) Menyebut niat solat witir dengan jelas.
                                                   3) Murid dapat membezakan dengan solat-solat sunat lain.
                                                   4) Melakukan amalan solat witir dengan betul.
KEMAHIRAN BERFIKIR : Soal jawab, Membuat rumusan
PENERAPAN NILAI : Taat, khusyuk, tolong-menolong, disiplin, kerjasama
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab, kad manila, LCD






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai:

-Berdisiplin
-Khusyuk
-Berakhlak
Set Induksi
(5 minit)


-Murid diminta untuk menyambung perkataan tersebut.

صلاة الوتر

-Apakah yang kamu faham daripada perkataan di hadapan?

Andaian jawapan:

-Solat witir

- Murid-murid bahawa solat witir adalah solat sunat.

Andaian jawapan: ---


-Guru menampal kad manila berbentuk teka silang kata di hadapan.

-Wakil murid perlu menyelesaikan teka silang kata tersebut.

-Kemudian murid lain perlu menyambungkan perkataan tersebut.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan teka silang kata tersebut dengan tajuk yang hendak dipelajari pada hari ini.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Solat sunat witir
Pengertian:

B : Ganjil.

I : Solat sunat yang dikerjakan dengan bilangan rakaat yang ganjil iaitu satu atau tiga hingga sebelas rakaat.


-Guru menerangkan kepada murid maksud solat sunat witir dengan lebih jelas.
-Guru membacakan penegertian tersebut kemudian murid ikut berdasarkan kad manila yang ditampal di hadapan.

-Guru memilih beberapa orang murid untuk mengulang semula pengertian tersebut tanpa melihat kitab atau kad manila yang ditampal di hadapan.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Kaifiyyat solat witir:

-Guru mengajarkan niat terlebih dahulu.
- دوا ركعة

أصلي سنة الوتر ركعتين لله تعلى

-ساتو ركعة

أصلي سنة الوتر ركعة لله تعلى






-Guru membacakan pula lafaz niat solat sunat witir bersama murid-murid sambil menyanyi.

-Guru membacakan sekali maksud lafaz niat tersebut.

-Guru memanggil 2 orang murid untuk mngulang semula lafaz niat dan membuat perbezaan di antara dua niat tersebut.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Patuh
-Yakin
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Guru membuat satu aktiviti permainan iaitu "Dadu Berilmu"

-murid duduk ikut kumpulan masing-masing

-Wakil kumpulan akan membaling dadu tersebut dan mereka akan mendapat soalan mengikut nombor pada dadu tersebut.



-Guru telah menyediakan satu kotak dadu yang besar.

-Dadu tersebut akan berjalan secara bergilir-gilir mengikut kumpulan.

Kemahiran:

-Menjawab soalan
-Berfikir
-Membaca

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Patuh arahan

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru membuat kuiz secara individu di dalam kelas.

-Guru mengedarkan helain soalan kemudian murid perlu menjawab tanpa lihat sebarang rujukan.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid-murid.


-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru mengulang semula isi pembelajaran pada hari ini.

-Murid-murid diminta untuk memberikan rumusan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan
-Berkomunikasi

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


NAMA GURU              : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
MATA PELAJARAN  : Ibadat
KELAS                          : 4 Syafie
TARIKH                       : 5 Mac 2018
MASA                            : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                  : 20 orang
TAJUK                          : Solat sunat hari raya
KEMAHIRAN              : Membaca, Menulis, Berkomunikasi, Menjawab soalan
KAEDAH                      : Bercerita, Sumbangsaran
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Ditunaikan pada hari raya.
                                                         2) Mendapat pahala serta rahmat Allah.
HASIL PEMBELAJARAN         :  1) Menyebut niat solat hari raya dengan jelas.
                                                           2) Menyatakan maksud niat solat hari raya dengan betul.
                                                           3) Membezakan niat solat raya puasa dengan aidiladha.
                                                           4) Menyebut lafaz niat dengan makhraj yang tepat.
KEMAHIRAN BERFIKIR          : Soal jawab, Membuat rumusan, Perbincangan
PENERAPAN NILAI                   : Beradab, Berani, Patuh, Bekerjasama, Toleransi
BAHAN BANTU MENGAJAR   : Kitab, kad manila, LCD






LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Beradab
Set Induksi
(5 minit)

-Suasana hari raya
-Gambar lembu
-Sampul duit raya

-Apakah yang kamu faham daripada gambar di hadapan?

Andaian jawapan:

-sampul duit
-lembu
-ketupat
-suasana hari raya

-Siapa yang pernah menunaikan solat hari raya?

Andaian jawapan: Saya pernah, bersama keluarga.




-Guru menampal gambar-gambar pada kad manila di hadapan.


-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan gambar di hadapan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Cara melaksanakan solat hari raya (Niat)

-Solat hari raya terbahagi kepada 2 bahagian:

-Solat Aidilfitri
-Solat Aidiladha


-Lafaz Niat Solat Aidilifitri

أصلي سنة عيد الفطر ركعتين اماما مأموما لله تعلى




-Guru menerangkan kepada murid bahagian-bahagian solat hari raya.

-Guru membacakan lafaz niat, kemudian murid ikut secara beramai-ramai.

-Guru memilih beberapa orang murid untuk mengulang semula lafaz niat yang dipaparkan di hadapan dan menyoal tentang bahagian solat hari raya.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Lafaz Niat Solat AIdiladha:

أصلى سنة عيد الاضحى ركعتين اماما  مأموما لله تعلى


-Guru membacakan pula lafaz niat solat aidiladha di hadapan kelas.

-Guru membacakan sekali maksud lafaz niat tersebut.

-Guru memanggil 2 orang murid untuk mngulang semula lafaz niat besreta maksud.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Patuh
-Tekun
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Murid duduk ditempat masing-masing dalam keadaan bersedia.

-Murid yang mendapat bola beracun akan dipilih kehadapan.

-Murid menjawab soalan yang diutarakan dengan betul.



-Guru meminta murid-murid duduk ditempat masing-masing dalam keadaan bersedia.

-Guru memainkan lagu dan meminta murid menggerakkan bola yang diberikan.

-Guru meminta murid yang mendapat bola selepas lagu dimainkan kehadapan untuk menjawab soalan.
Kemahiran:

-Menjawab soalan
-Berfikir
-Membaca

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Patuh arahan

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru membaca lafaz niat yang tidak sempurna dan akan dilengkapkan oleh murid-murid secara beramai-ramai.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru memasang dan memperdengarkan lafaz niat daripada audio kepada murid dan membaca bersama-sama

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama

Comments

Popular posts from this blog

PENGERTIAN RPT, RPH DAN RPM

RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN

KEMAHIRAN, STRATEGI, PENDEKATAN DAN TEKNIK PNP