Rancangan Pengajaran Harian (Partner)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU              : Nur Syamimi Izzati bt Sahlan
                                          Nur Hajarina bt Azman
MATA PELAJARAN  : Ibadat
KELAS                          : 4 Syafie
TARIKH                       : 5 Mac 2018
MASA                            : 2.00-3.30 petang
BILANGAN                  : 20 orang
TAJUK                          : Solat sunat hari raya
KEMAHIRAN              : Membaca, Menulis, Berkomunikasi, Menjawab soalan
KAEDAH                      : Bercerita, Sumbangsaran
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1) Ditunaikan pada hari raya.
                                                         2) Mendapat pahala serta rahmat Allah.
HASIL PEMBELAJARAN         :  1) Menyebut niat solat hari raya dengan jelas.
                                                           2) Menyatakan maksud niat solat hari raya dengan betul.
                                                           3) Membezakan niat solat raya puasa dengan aidiladha.
                                                           4) Menyebut lafaz niat dengan makhraj yang tepat.
KEMAHIRAN BERFIKIR          : Soal jawab, Membuat rumusan, Perbincangan
PENERAPAN NILAI                   : Beradab, Berani, Patuh, Bekerjasama, Toleransi
BAHAN BANTU MENGAJAR   : Kitab, kad manila, LCD




LANGKAH/ MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
Pendahuluan
(5 minit)
Ucapan salam dan bacaan doa

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم افتح علينا حكمتك وانشر علينا من حزان رحمتك يا أرحم الرحمين.
Guru meminta murid-murid membaca doa belajar bersama-sama
Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Beradab
Set Induksi
(5 minit)

-Suasana hari raya
-Gambar lembu
-Sampul duit raya

-Apakah yang kamu faham daripada gambar di hadapan?

Andaian jawapan:

-sampul duit
-lembu
-ketupat
-suasana hari raya

-Siapa yang pernah menunaikan solat hari raya?

Andaian jawapan: Saya pernah, bersama keluarga.




-Guru menampal gambar-gambar pada kad manila di hadapan.


-Guru mengutarakan beberapa soalan yang berkaitan gambar di hadapan.

-Murid-murid cuba untuk menjawab mengikut pengetahuan sedia ada.

-Guru mengaitkan gambar yang ditampal dengan tajuk yang hendak dipelajari.





Kemahiran:

-Berfikir

-Membuat perkaitan
-Sumbangsaran

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Pendekatan:

-Deduktif

Nilai:

-Berani
-Yakin
-Patuh
Langkah 1
(10 minit)
Cara melaksanakan solat hari raya (Niat)

-Solat hari raya terbahagi kepada 2 bahagian:

-Solat Aidilfitri
-Solat Aidiladha


-Lafaz Niat Solat Aidilifitri

أصلي سنة عيد الفطر ركعتين اماما مأموما لله تعلى




-Guru menerangkan kepada murid bahagian-bahagian solat hari raya.

-Guru membacakan lafaz niat, kemudian murid ikut secara beramai-ramai.

-Guru memilih beberapa orang murid untuk mengulang semula lafaz niat yang dipaparkan di hadapan dan menyoal tentang bahagian solat hari raya.



Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Soal jawab

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Nilai:

-Khusyuk
-Berdisiplin
-Taat
Langkah 2
(5 minit)

Lafaz Niat Solat AIdiladha:

أصلى سنة عيد الاضحى ركعتين اماما  مأموما لله تعلى


-Guru membacakan pula lafaz niat solat aidiladha di hadapan kelas.

-Guru membacakan sekali maksud lafaz niat tersebut.

-Guru memanggil 2 orang murid untuk mngulang semula lafaz niat besreta maksud.

Kemahiran:

-Membaca
-Mendengar
-Menghafal

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Patuh
-Tekun
-Berani
Langkah 3
(5 minit)
Aktiviti Penggayaan:

-Murid duduk ditempat masing-masing dalam keadaan bersedia.

-Murid yang mendapat bola beracun akan dipilih kehadapan.

-Murid menjawab soalan yang diutarakan dengan betul.



-Guru meminta murid-murid duduk ditempat masing-masing dalam keadaan bersedia.

-Guru memainkan lagu dan meminta murid menggerakkan bola yang diberikan.

-Guru meminta murid yang mendapat bola selepas lagu dimainkan kehadapan untuk menjawab soalan.
Kemahiran:

-Menjawab soalan
-Berfikir
-Membaca

Strategi:

-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Nilai:

-Berani
-Bekerjasama
-Patuh arahan

Penilaian
Latihan pengukuhan:

-Guru membaca lafaz niat yang tidak sempurna dan akan dilengkapkan oleh murid-murid secara beramai-ramai.

-Guru membincangkan jawapan bersama murid

-Guru menyemak jawapan murid satu persatu.

Kemahiran:

-Membaca
-Mengingat

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid

Teknik:

-Perbincangan

Nilai:

-Berani
-Tekun
-Patuh
Penutup
(3 minit)

-Guru memasang dan memperdengarkan lafaz niat daripada audio kepada murid dan membaca bersama-sama

-Murid-murid diminta untuk memberikan kesimpulan tentang pembelajran pada hari ini.



Kemahiran:

-Membuat kesimpulan

Strategi:

-Berpusatkan guru
-Berpusatkan murid
-Berpusatkan bahan

Teknik:

-Pengulangan

Nilai:

-Gigih
-Yakin
-Bekerjasama



Comments

Popular posts from this blog

PENGERTIAN RPT, RPH DAN RPM

RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN

KEMAHIRAN, STRATEGI, PENDEKATAN DAN TEKNIK PNP